How much $$ requiried to manufacture your own cosmetic product?

JakeTheSnake

New member
Oct 5, 2014
5
0
0
I really have no clue about this stuff.
I'm wanting to create some products in the mens grooming niche.

Where do you think these guys are getting their products manufactured/formulated?


beardbrand.com
byrdhair.com
dreambeard.com

Surely they can't just be private labeled chinese junk?
 


3 easy payments of $29.99

If you're serious about it you're asking the wrong people, get on the phone with some suppliers and ask what their pricing, minimum order amount, and turn around time is and play them off each other until you can get the best overall deal.
 
$12,782.97

Woah, that is pretty exact. Any chance of a breakdown of expenses?

First of all, are you knowledgeable in the cosmetic you plan to manufacture? If you are, then you should know about how to make it. If you know how to make it, you would know the process and ingredients. Upscale those prices with how much you want to manufacture. There is your price now.

If you don't know anything about the cosmetics. Just buy the China ones, repackage them. Tell your customers its good and sell lots of it. No manufacturing cost.:eatmousepointer:
made-in-china_o_602700.jpg
 
Well, a quality chemist is probably at least $80k/year, so you can start with a few of those guys. Then design, packaging, manufacturing, distribution, marketing.

Few million should do you. :)
 
i've generally been against the forum hammering on rookies, but come on, don't fucking beg for it.
 
3 easy payments of $29.99

If you're serious about it you're asking the wrong people, get on the phone with some suppliers and ask what their pricing, minimum order amount, and turn around time is and play them off each other until you can get the best overall deal.

Yeah that's what I'm planning to do. Tbh I just made this post to see if anyone can recommend a good manufacturer.
 
i've generally been against the forum hammering on rookies, but come on, don't fucking beg for it.

No worries, he can handle it. After all, he's Jake the Snake!

jakeroberts.jpg


[ame]http://www.youtube.com/watch?v=_sHWP3F_gk8[/ame]
 
BeardBrand uses standard oils and fancy packaging. You can likely create something similar by concentrating on marketing, and buying oil in bulk from someone else.

Here's the Shark Tank episode where the guy talks about his high margins and standard ingredients:

Shark Tank - Titin - Season 6 Episode 7 Full ( October 31, 2014 ) - YouTube

Use the above link, or start the video at 14:07 below.

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=h9dMFvLaRBs[/ame]
 
BeardBrand uses standard oils and fancy packaging. You can likely create something similar by concentrating on marketing, and buying oil in bulk from someone else.

Here's the Shark Tank episode where the guy talks about his high margins and standard ingredients:

Shark Tank - Titin - Season 6 Episode 7 Full ( October 31, 2014 ) - YouTube

Use the above link, or start the video at 14:07 below.

Shark Tank - Titin - Season 6 Episode 7 Full ( October 31, 2014 ) - YouTube

For op, they also have a few Reddit AMAs and general threads.
 
Well, a quality chemist is probably at least $80k/year, so you can start with a few of those guys. Then design, packaging, manufacturing, distribution, marketing.

Few million should do you. :)
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=hdHFmc9oiKY[/ame]

Yes op, cosmetics are often pretty similar (compare ingredients when you're shopping) and can be whitelabelled, maybe with some basic extras thrown in, oils, fragrance, etc.

Do some testing at home of building out your cosmetic, then work out costs and scale up. Or try out some different whitelabel things.
 
I was talking with a private lab and they quoted us at $100k+ (depending on the mix of stuff you put in) to make our unique product. Meaning they'd create a unique mix from stuff they already produce, nothing new actually. Never went down that road though, so I can't really say what'd be the final cost.
 
I was talking with a private lab and they quoted us at $100k+ (depending on the mix of stuff you put in) to make our unique product. Meaning they'd create a unique mix from stuff they already produce, nothing new actually. Never went down that road though, so I can't really say what'd be the final cost.
How many bottles did they quote you for? We got quoted around 30k for 5k bottles of a custom formulation for a skin care product coming out soon.
 
Most of these male-grooming companies are just private labeling products and offering some kind of box-of-the-month type deal. It's worth noting that there are A TON of these companies popping up in this niche. Yes, competition means theirs money to be had, but you do need to realize you're already behind.

If you're seriously contemplating starting a product from scratch in this industry, I wish you the best of luck competing with The Art of Shaving.
 
How many bottles did they quote you for? We got quoted around 30k for 5k bottles of a custom formulation for a skin care product coming out soon.

This was just cost of the formulation + some insane minimum order. We went with a whitelabel and in the end was a smarter decision since the project never took off.
 
This was just cost of the formulation + some insane minimum order. We went with a whitelabel and in the end was a smarter decision since the project never took off.

Not in the beauty product market but the plan is

1. Ghetto steal someone else's stuff in bulk
2. White label
3. Custom made


If the ghetto version where you are basically using something premade does not work there is no way to proceed further.

I feel the same thing with White Labeling. If you can't sell enough / fast enough your white label stuff to be able to afford the custom made stuff there is no point.
 
We got quoted around 30k for 5k bottles of a custom formulation for a skin care product coming out soon.

This was just cost of the formulation + some insane minimum order. We went with a whitelabel and in the end was a smarter decision since the project never took off.

I've had a similar experience. Companies that supply these types of things tend to want to only deal in bulk amounts and they charge people out the ass. I'm sure they do this on purpose to keep out new people and others who would waste their time with small orders.

I was looking at costs of $4-5 a unit for my product at first. Took me a months of digging around, but I eventually got the cost down to less than $1 per unit. I probably burned through about $10k just learning the ropes and testing the waters though. Your first try may not be a success.

Basically, I had to order the chemicals and mix my own formula (I actually greatly enjoy that part), bottle and label my own product myself. I timed myself at first and found I can bottle and label about 50-60 units of product per hour by hand myself, but obviously this doesn't scale. If you succeed, you can hire somebody local to bottle and label your stuff.

White labels are always an option, but I fucking hate getting middled. You're always going to make more money if you keep everything in-house, but the startup costs are much higher and there's a learning curve that can get quite expensive.
 
I've had a similar experience. Companies that supply these types of things tend to want to only deal in bulk amounts and they charge people out the ass. I'm sure they do this on purpose to keep out new people and others who would waste their time with small orders.

I was looking at costs of $4-5 a unit for my product at first. Took me a months of digging around, but I eventually got the cost down to less than $1 per unit. I probably burned through about $10k just learning the ropes and testing the waters though. Your first try may not be a success.

Basically, I had to order the chemicals and mix my own formula (I actually greatly enjoy that part), bottle and label my own product myself. I timed myself at first and found I can bottle and label about 50-60 units of product per hour by hand myself, but obviously this doesn't scale. If you succeed, you can hire somebody local to bottle and label your stuff.

White labels are always an option, but I fucking hate getting middled. You're always going to make more money if you keep everything in-house, but the startup costs are much higher and there's a learning curve that can get quite expensive.

What was your product? And can you just buy chemicals and mix them up without some kind of approval (eg. confirmation that it is safe for use)?
Just curious.